Grupa „TAK” czyli Twórcza Akademia Kobiet

Jesteśmy, jak morze możliwości i ocean radości

Apetyt na bycie razem w Twórczej Akademii Kobiet zrodził się z potrzeby dzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Pragnienie uczestnictwa w Grupie „TAK” to potrzeba doświadczania wsparcia oraz poszukiwania źródeł inspiracji. Tęsknota do kultywowania cyklicznych spotkań to nie tylko zwyczaj, ale też pielęgnowanie tradycji.

Wspólnoty, koła, kręgi czy Grupy kobiet mają swoje korzenie w obyczajowości wielu kultur. Już sama Matka Ziemia symbolicznym kształtem i płodnością integrowała Kobiety w celebrowaniu ważnych momentów w ich życiu. Idee wspólnoty pięknie przedstawia Anita Diamant ( 2003 ) powołując się na koncepcję czerwonego namiotu, w którym kobiety we własnym gronie, w odosobnieniu od życia codziennego, podczas menstruacji dzieliły razem czas i przestrzeń. Kluczowym elementem tego czasu było świętowanie ich kobiecości, okraszonej swobodną i spontaniczną zabawą, ruchem oraz tańcem. Tęsknota za takim sakralnym doświadczeniem jest w każdej z nas.
Kobiece spotkania były czymś powszednim. Jak zauważa Clarissa Pinkola Estes w
„Biegnącej z Wilkami (2001) kobiety są estetkami, a nie atletkami. Aby nakarmić tęskniącą duszę kobiety, potrzebna jest sztuką zadawania pytań, sztuka opowiadania czy sztuka rękodzielnicza. O tym pamiętały przecież nasze babcie, gdy spotykały się w domach, aby wspólnie haftować, szydełkować, drzeć pierze, dyskutować, czy robić ozdoby świąteczne. Dzisiaj w anonimowym, często rywalizacyjnym świecie Grupa Kobiet to coś, czego instynktownie się chwytamy i czujemy, że daje nam radość, wspólne bycie w zachwycie i smutku, wsparcie oraz siłę.

Życiodajną wodę czerpiemy ze źródła, nie z kałuży

Twórcza Akademia Kobiet (Grupa „TAK”) nieustannie się przeobraża, czasem jak woda zmienia stan skupienia. Czasem symbolicznie wracamy do tego co pierwotne – środowiska bezpiecznego, wewnątrzmacicznego (alegoria wód płodowych), aby ponownie narodzić się z nową energią. Wynikiem naszego rozwoju jest „MOC”
(Miejsce, Osoby, Czas). Zmiany w zakresie form i rodzajów aktywności Grupy Kobiet są odpowiedzią na rozkwitające w nas potrzeby. Dwa lata temu, we wrześniu 2014r. spotkania miały charakter stacjonarny i stałą strukturę: indywidualna praca projekcyjna w zakresie „odkrywania” siebie w aktywności artystycznej, praca grupowa pod postacią psychodramy oraz wizualizacja zamykająca krąg. Działaniom tym towarzyszył DKFdK czyli Dyskusyjny Klub Filmowy dla Kobiet – tzw. filmoterapia, gdzie głównymi bohaterkami były kobiety stanowiące źródło identyfikacji i inspiracji.
Od marca 2016 działamy bardziej mobilnie i aktywnie. Doświadczamy siebie, konfrontujemy się z zadaniami/sytuacjami/ podczas wspólnych wyjazdów i spotkań w terenie. Tradycją stały się wyjazdy w góry i określanie „Szczytów swoich możliwości” oraz „Przekraczanie granic swojego komfortu”. Chwilę potem pojawiły się spotkania teatralne – kulturalne, podróżnicze (Kraków, Trójmiasto, a pod koniec listopada Szwecja) oraz lokalne akcje i atrakcje w tym m.in. nordic walking czy wspólne pływanie i relaksowanie się.Działaniom tym towarzyszy wzajemnie wspieranie się w realizacji potrzeb, marzeń i pragnień. Koncentrując się na zasobach, naszych zdolnościach odkrywamy w sobie pierwiastki kreatywności, przedsiębiorczości, pragnienie konstruktywnych relacji z bliskimi. Okazując sobie wzajemnie zaangażowanie otwieramy się na nowe wyzwania, uczymy się przyjmowania konstruktywnej krytyki i asertywnego wyrażania siebie. Realizujemy też czasowe projekty, których autorkami-artystkami jesteśmy My same. Ostatni nasz 30 dniowy projekt: „DPD Doświadczanie przez Docenianie” wzmacnia w nas apetyt na radość i wdzięczność za „smakowite życie”. Działaniom naszym towarzyszy tez fotocoaching, który nierzadko implikuje pragnienie metamorfozy, wewnętrznej – wydobycia swojej atrakcyjności dzięki radości oraz chęć przemiany zewnętrznej wzmacniającej potrzebę aktywnego i „ stylowego” trybu życia.Jesteśmy jak rzeka


Dynamicznym dowodem nurtu naszej aktywności, świadczącym o efektach uczestnictwa w Grupie Rozwojowej Kobiet, są zaobserwowane zmiany w różnych obszarach życia od poprawy życia rodzinnego, przez rozwój zainteresowania, poczucie satysfakcji z pracy i samorealizacji. Nasze spotkania mają charakter cykliczny i zwykle odbywają się raz w tygodniu ( w czwartek lub w czasie weekendu – dłuższe wyjazdy). Każdą kobietę z apetytem na ciekawe życie zapraszam do odkrywania swoich talentów z dna rzeki, która jesteś Ty sama. „Wydobycie skarbów – swoich umiejętności, zdolności i wzbogacenie ich o zdobytą, dzięki relacjom z kobietami, wiedzę – daje możliwość ich pomnożenia”, jak mówi Clarissa Pinkola Estes. Podaruj twórczości strawę, którą tworzą: czas, przynależność, pasja i niezależność. Te cztery składniki trzeba pielęgnować, bo one utrzymują rzekę, czyli energie kobiety w czystości. Dzięki tej przejrzystości w Kobiecie, jak w lustrze można się przejrzeć, poznać i doświadczyć.